Nepal Confirms Spread of JN.1 COVID-19 Strain

नेपालले सोमबार देशमा कोरोना भाइरसको JN.1 उप-प्रजातिको प्रसार पुष्टि गरेको छ।

राष्ट्रिय स्वास्थ्य अनुसन्धान केन्द्रमा पूर्ण-जेनोम सिक्वेन्सिङको आधारमा गरिएका १६ स्वाब नमुनामा, JN.1 उप-प्रजाति तत्काल छानिएको हो, जुन सम्पूर्णमा छुनेको ४४ प्रतिशत भन्दा बढी हो।

पूर्ण-जेनोम सिक्वेन्सिङ वन आत्मा गुणका पूरा डीएनए सिक्वेन्सलाई विशेषज्ञहरूले विश्लेषण गर्ने विशेष विधि हो। विश्लेषणकर्ताहरूले विश्लेषण गरेको कोरोना भाइरसको पूर्ण-जेनोम विश्लेषणले भाइरसको गंभीरता र विशेषताहरूलाई ट्र्याक गर्नमा सहायक हुन सक्छ।

विश्व स्वास्थ्य संगठनले JN.1 लाई विशेष ‘संकेतका विकास’ मा राखेको छ भने पनि उपलब्ध डाटामा आधारित, “JN.1 द्वारा उत्पन्न हुने थप सार्वजनिक स्वास्थ्य खतरा वर्तमानमा कम मूल्याङ्कन गरिएको छ।”

चीन, इन्डोनेसिया, फिलिपिन्स, मलेसिया, र सिङ्गापुर प्रतिस्पर्धी रूपमा नयाँ कोरोना मामारीका घटनाहरू जनाएका छन्। सितम्बरमा संयुक्त राज्य अमेरिकामा पहिलोपटक पत्ता लाएको JN.1 एक्सरिजन BA.2.86 को अत्यधिक विकसित उप-प्रजाति हो, जुन कोरोना भाइरसको ओमिक्रोन उप-प्रजाति हो।

भारतले हाल कोरोना संक्रमणको नयाँ मामारी बढी देखाएको छ, जुनले विभिन्न प्रदेशहरूमा उप-प्रजाति JN.1 को बढीमा लगेको छ। स्वास्थ्य विशेषज्ञहरूले नेपालमा अनिन्द्रित सीमानुसार लोगसँगको अविरल क्रियाकलापका लागि बढीमा लगेको छ।

दुई देशको बीच दैनिक हजारौंले आपसी क्रियाकलाप गरेका छन्, साथै सुरक्षित सीमानुसार नजाने कईले अनावश्यक सीमा बिन्दुहरू पनि उपयोग गरेका छन्।

यसले सृष्टि गरेका अनुसार, स्वास्थ्य तथा जनसंख्या मन्त्रालयले सार्वजनिकलाई भरपूर हलचलबारे होडप र आपत्कालिन अवस्थामा आउने प्रक्रियामा रहने अनुरोध गरेको छ। मन्त्रालयका अधिकारीहरूले भने कोरोना संक्रमणका सकारात्मक मामारी पुनः बढेको छ।

0 Shares
Scroll to Top
Menu